Як розпізнати проблеми з печінкою

Багато людей занадто довго не підозрюють про проблеми з печінкою і, на жаль, занадто пізно дізнаються про існування захворювання.

Проблема в тому, що печінка не тільки дуже «працьовитий, але і терплячий орган» і може довго «мовчати» про порушення своїх функцій, не подаючи симптомів і ознак хвороби.

А епізодичний дискомфорт, біль і важкість у правому підребер’ї частіше говорять про проблеми з жовчним міхуром і підшлунковою залозою.

На що варто звернути увагу, щоб не дати розвиватися порушень функцій печінки і зупинити її руйнування

Загальна слабкість, висока стомлюваність, занепад сил.
Такий ефект пов’язаний, перш за все, з підвищеною інтоксикацією, яка викликається продуктами метаболізму мікроорганізмів і вірусів, чужорідними токсинами. При цьому власна бар’єрна функція печінки слабшає.

Зміни виду шкірних покривів.
Блідість шкіри може спостерігатися при хронічних, довго поточних патологіях печінки, наприклад, при цирозі або гепатиті. Найчастіше захворювання печінки можуть провокувати порушення в пігментації шкірних покривів — шкіра стає сірого або бронзового відтінку. Хронічний гепатит і цироз характеризуються також симетричним почервонінням шкіри в області долонь і підошов, які бліднуть при натисканні, але скоро приймають звичайний відтінок. У разі порушення відтоку жовчі, симптомом стають бляшки на ліктях, венах, колінах, стопах, сідницях.
Жовтяниця. Самі специфічні ознаки, які характерні для певних хвороб печінки. Це пожовтіння слизових оболонок, шкірних покривів, склер через надмірне скупчення білірубіну в крові. Жовтяниця розвивається через порушення роботи печінки, які полягають в зв’язуванні білірубіну і надалі його виведенні разом з жовчю. Найчастіше жовтяниця спостерігається при гепатитах і цирозах.

Диспептичні прояви.
Можуть проявлятися як неоформлених стільцем, так і запорами, метеоризмом (здуттям живота), відрижкою, вагою в верхній частині живота між реберними кутами. Змінюється якість стільця. Він стає жирною консистенції — стеаторея, що пов’язано з порушенням всмоктування і розщеплення жирів.

Підвищення температури.
Часто захворювання печінки супроводжуються підйомом температури тіла — лихоманкою. Лихоманка — захисна реакція організму на хвороботворний фактор. При підвищеній температурі краще протікають імунні реакції, спрямовані на винищення інфекційного агента. Нормальною для організму при виникненні захворювання вважається лихоманка до 38°С за умови, що вона добре переноситься і триває до п’яти днів. У цьому випадку прийом жарознижуючих не обґрунтований.
При гепатитах, цирозах температура тіла зазвичай не піднімається вище 38°С, зберігається на цифрах 37-37,5°С. Може бути на нормальних цифрах 36,6°С протягом дня, а підніматися тільки ввечері.

Випадання волосся.
Через порушення гормонального балансу, що супроводжує хронічні захворювання печінки, можливі випадання волосся в пахвових областях, на лобку. У чоловіків на цьому фоні може з’явитися збільшення грудних залоз — гінекомастія.

Розширення вен на животі.
Прогностично несприятливою ознакою хронічного гепатиту і, як наслідок, цирозу або самостійно виник цирозу є збільшення шкірних вен на животі. Це пов’язано з порушенням венозного відтоку по портальній вені через печінку. Тому кров від органів черевної порожнини відтікає по венах передньої стінки живота, які в результаті збільшуються. Венозна мережа, що виявляється на животі, за свою схожість з оригіналом отримала назву «голова медузи».

Печінковий запах з рота.
Іноді можна почути вираз «печінковий запах». Він має солодкуватий аромат, схожий з запахом свіжої печінки або перестиглих фруктів. Відчувається при диханні хворого. Цей запах обумовлений порушенням обміну амінокислот і ароматичних сполук.

Всі перераховані вище симптоми дають виразну, але не повну картину захворювання. Одним з інформативних сучасних методів обстеження печінки і жовчовивідних шляхів є ультразвукове дослідження. З лабораторних методів показовий біохімічний аналіз крові.

Якщо ви запідозрили захворювання печінки, обов’язково зверніться до лікаря! Він призначить необхідні дослідження, вкаже підходяще саме Вам лікування, щоб повернути здоров’я Вашої печінки.

Інші цікаві статті

Діагностика і лікування ацетонемічного синдрому

Ацетонемічний синдром у дітей — патологічний стан організму, що виявляється симптомокомплексом і характеризується порушенням обмінних процесів. Гранично допустимі концентрації кетонових тіл перевищуються, що викликає проблеми… Читати докладніше

Гепатопротектори

Патології печінки діагностуються сучасними лікарями дуже і дуже часто. Основні проблеми пов’язані з порушенням метаболічних функцій органу. Вони розвиваються в результаті перенесених інфекцій, тривалого прийому… Читати докладніше

Все про атеросклероз

Атеросклероз — серйозне хронічне захворювання, яке супроводжується ураженням судинних стінок. На них відкладаються бляшки холестерину, мають вигляд характерного нальоту. В результаті стінки ущільнюються, стають менш… Читати докладніше
All articles loaded
No more articles to load