Порушення ліпідного обміну

У цьому матеріалі ми поговоримо про те, що таке жировий обмін, як проявляються і чим можуть бути небезпечні його порушення. Захворювання, пов’язані з проблемним метаболізмом ліпідів, складають велику групу. У неї входять:

  • цукровий діабет;
  • атеросклероз;
  • ожиріння.
У запущених ситуаціях на тлі порушень метаболізму може розвиватися ішемія, інсульт, інфаркт, інші ускладнення.

Ліпідний обмін: поняття, види, причини порушень

Під жировим обміном мається на увазі сукупність процесів, пов’язаних з всмоктуванням, переварюванням нейтральних жирів, продуктів розпаду ліпідом в шлунково-кишковому тракті. Відповідає він за проміжні результати обміну жирних кислот, жирів, їх виведення з організму. Холестерин переносять молекули ліпопротеїни. Їх типи:
  • хиломікрони;
  • ліпопротеїни дуже низького ступеня щільності (ЛПДНЩ);
  • низької щільності (ЛПНЩ);
  • високої щільності;
  • проміжної щільності (ЛППП);
  • простий липопротеин (а).

Зміст тригліцеридів, холестерину, фосфоліпідів в частинках різне. ЛПНЩ — головні переносники холестерину всередині клітин. З ростом кількість елементу пов’язаний розвиток атеросклеротичних судинних уражень. Ліпопротеїни високої ступені щільності сприяють виведенню холестерину в печінку для подальшої утилізації. Головний спосіб діагностики — аналіз крові на загальний холестерин. Кількісне визначення білків допомагає уточнювати діагнози, оцінювати ризики виникнення патологічних змін судин серця. Значення молекулярно-біологічних методик оцінки ліпідного статусу в останні роки помітно зросла.

Порушення ліпідного обміну зазвичай стає наслідком нестачі панкреатичної ліпази, зниження виділення жовчі, порушення функцій кишкового епітелію. Інші причини патології — жовтяниця, панкреатит, ваготомія, променева хвороба, синдром Уиппла. Для успішного одужання потрібно усунути первинні чинники розвитку патології і наслідки їх впливу на організм.

Профілактика розвитку і терапія порушень

Лікування порушеного обміну жирів передбачає усунення фізіологічних причин встановлені розлади. Потрібно прибрати чинники, які призвели до появи проблеми, і відновити нормальний метаболізм. Важливо дотримуватися дієти — обмежити жирне, солодке, при виснаженні збільшити вміст вуглеводів, жирів, але поступово. Бажано, щоб дієту призначав лікар після обстеження і з урахуванням всіх індивідуальних особливостей організму пацієнта. При ожирінні обов’язкові адекватні фізичні навантаження. Якщо поліпшень не спостерігається, зверніться до ендокринолога.

lipidniu-obmen

Головні заходи профілактики проблем з жировим обміном — здоровий спосіб життя, достатня фізична активність. Будьте уважні до свого здоров’я — так, від порушень ліпідного метаболізму не вмирають, але патологія негативно впливає на самопочуття, загальний стан здоров’я, може викликати розвиток серйозних системних патологій.

Інші цікаві статті

Бетаргін проти атеросклерозу

Все про атеросклероз Атеросклероз – системне захворювання кров’яної системи, яке супроводжується ураженням великих судин і артерій. Викликають патологічні зміни збої в харчуванні, вживання жирної їжі,… Читати докладніше
All articles loaded
No more articles to load